Miloš Michálek – Jedna k druhé / one to the other

90 Kč
Momentálně nedostupné

Miloš Michálek (1949) je výtvarník a pedagog, který svojí uměleckou tvorbou i pedagogickým působením významně ovlivňuje kulturní povědomí v severočeském kraji.

Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem a po několika letech se na tuto fakultu vrátil, nejprve jako pedagog a od roku 1991 jako vedoucí katedry výtvarné výchovy.

Ve volné tvorbě autor nejčastěji používá techniku dřevořezu. Tento způsob uměleckého projevu mu vyhovuje pro nutnost jasné a čisté linie a možnost experimentování s barvou. Právě barva je pro autora důležitým médiem, někdy ji užije v jemných nuancích, jindy ji ponechá až syrovou drsnost.

Své náměty autor obvykle zpracovává v cyklech. Jeho pozornost často upoutávají tak zvané prvky obyčejné reality - bezprostřední okolí člověka, možné podoby domova i krajiny. V poslední době, od roku 1986, se převážně věnuje tématu lidské hlavy.

Hlava je autorem vnímána jako centrum lidského bytí, je určitým zosobněním člověka. Jeho hlavy jsou zachycovány v různých situacích a výrazech, jsou zbaveny portrétních prvků, čímž se stávají obecným vyjádřením.

Kromě předmětů a situací běžného života reaguje i na politické události současnosti.

Vedle dřevořezu se autor věnuje také kresbě.

Michálkova tvorba je v uměleckovědném světě hodnocena jako technicky vytříbená, projevující se tvůrčí odpovědností, bez jakéhokoliv náznaku povrchnosti či podbízivosti.

Výstava v litoměřické galerii bude mít retrospektivní zaměření a představí nám tak Miloše Michálka ve všech jeho podobách.

Kategorie: Vizuální umění
Autor: Zbyněk Sedláček
Nakladatel: Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
Rok vydání: 2004
ISBN: 8085090554
Počet stran: 51
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: