Tomáš Císařovský – Žlutá skvrna

Můžeme doručit do:
18.6.2024
370 Kč
Skladem (1 ks)

Tomáš Císařovský patří k výrazným představitelům generace osmdesátých let 20. století. Do povědomí širší kulturní veřejnosti se zapsal svým legendárním "legionářským" cyklem vztahujícím se k zamlčovaným a dezinterpretovaným částem historie. Pro výstavu na Staroměstské radnici, provázenou katalogem, připravil ojedinělou kolekci akvarelů poskytujících příležitost nahlédnout zblízka do tvůrčích procesů, odvíjejících se v jeho tvorbě posledních let. Název jednoho z cyklů Žlutá skvrna (v původním významu označující fyziologický bod v lidském oku, kde je nejostřejší vidění) dal jméno celému výstavnímu projektu.

Tomáš Císařovský (1962) vždy se věnoval tradičnímu závěsnému, většinou olejem malovanému obrazu (figurativní a krajinné motivy, portréty). Vytvářel většinou tematické cykly (např. Z deníku dědy legionáře, 1989; Naty, přepni to, 1994; Bez koní, 1996; Prázdniny v Čechách, 2006).

Tato obrazová kniha však soustřeďuje jeho neméně podnětné akvarely na papíře z let 2002–2010, jež tvoří zároveň jádro Císařovského výstavy Žlutá skvrna v Galerii hlavního města Prahy, probíhající od září do listopadu 2010 ve výstavním prostoru Staroměstské radnice.

Autor koncepce této výběrové přehlídky Karel Srp uzavírá svůj vstupní komentář slovy: "Místo k autorovi se akvarely obracejí ke stavu dnešní společnosti. S čím dál tím více náročnými náměty si lehce pohrává, plyne s nimi, nechá se jimi unášet, přizpůsobuje si je, dostává se nad ně jako pozorovatel, jenž je i není jejich součástí; jsou mu blízké i vzdálené zároveň."

Knížka akvarelů je uzavřena anglickým resumé a soupisem samostatných výstav Tomáše Císařovského.

Kategorie: Katalogy
Autor: Karel Srp
Nakladatel: Arbor vitae
Rok vydání: 2010
ISBN: 978-80-87164-53-2
Jazyk: česky, anglicky
Počet stran: 88
Typ vazby: lepená
Formát: 21 × 24 cm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: