UNES-CO – Kateřina Šedá

650 Kč 590,91 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné

Katalog vychází jako součást projektu Kateřiny Šedé UNES-CO, kterým prezentuje Českou republiku na 16. bienále architektury v Benátkách.

24. května 2018 – 25. listopadu 2018, Benátky

Vylidňování historických center měst a stěhování obyvatel do jejich okrajových částí – i to je jeden z negativních projevů narůstajícího turismu. Mezi taková města patří i Český Krumlov a italské Benátky. Zvrátit tento trend se postupným „znovuzateplováním“ center pokusí fiktivní firma UNES-CO, kterou založila umělkyně Kateřina Šedá.

V Českém Krumlově, prostřednictvím několika domů a bytů, dojde k návratu „normálních“ obyvatel do historického centra. Ti tam budou tři měsíce (1. června – 31. srpna) žít a vykonávat činnosti, které jsou jinde běžné. Společnost UNES-CO jim za to nabídne nejen ubytování zdarma, ale především mzdu za provozování NORMÁLNÍHO ŽIVOTA v centru města.

Katalog projektu UNES-CO je koncipován jako představení nové společnosti a průběžná zpráva o její činnosti. V úvodních kapitolách autorka viditelně odkazuje ke kulturnímu dědictví UNESCO, používá jeho vizuál i klíčové materiály, aby zdůraznila přímou souvislost mezi oběma společnostmi. „Seznam ohrožených druhů činností v centrech měst UNESCO“ přináší přehled aktivit, které se zde postupně vytrácejí.

Další kapitoly se zabývají tématem turismu obecně, mapují ho jak v médiích, tak přímo v terénu Českého Krumlova. Názory místních obyvatel a rozhovory s vybranými osobnostmi jsou důkazem toho, že normální život v centru turistického města se postupně vytrácí a nikdo z místních na to nemá účinný lék. Společnost UNES-CO tak ve zbývající části publikace přichází s nabídkou netradičního pracovního místa nabízeného místním, ale i rodinám, párům či jednotlivcům z jiných měst, v rámci toho představuje ukázky z motivačních dopisů uchazečů a rovněž ohlasy v médiích, na sociálních sítích i mezí místními.

Katalog obsahuje také texty vybraných odborníků, např. ředitelky IHME Pauly Topilly , české kurátorky Pavlíny Morganové nebo Viléma Švece z Národního památkového ústavu.

Kód Kód: 5201
Kategorie: Katalogy
Rok vydání: 2018
Autor: Kateřina Šedá
Jazyk: anglicky
Počet stran: 228
Editor: Kateřina Šedá, Lucie Faulerová
Formát: 190 x 250 mm
Grafika: Milan Nedvěd
Ilustrace: Kateřina Šedá
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: