SKICI 3 Ruměná. Kůže z dechu. / SKETCHES 3 Blushing. The Skin's Own Breath. Denisa Nová, Karin Zadrick, Klára Dvořáková

220 Kč 200 Kč bez DPH
Můžeme doručit do:
27.10.2021
Skladem (> 5 ks)

Katalog k výstavě konané v galerii Plato Ostrava 18. 09. 2014 – 23. 11. 2014

Dvorana Multifunkční auly Gong

Kurátor výstavy

Marek Pokorný

Denisa Nová patří k nejvlivnějším módním návrhářkám v České republice. Její tvorba odkazuje k postkonceptuální praxi současného umění a vyznačuje se komplexitou reflexe těla a krásy coby sociálních konstruktů i sebevyjádření. Projekt vznikl ve spolupráci s fotografkou Karin Zadrick a modelkou Klárou Dvořákovou.

Text k výstavě:

Někdejší fascinaci přechodovými stavy či hybridy módy, designu a volného umění v mém případě vystřídala daleko zdrženlivější pozornost k fúzím a možnostem, které jejich sbližování otevírá. Zajímavější a důležitější se mi naopak zdají očištěné funkce a podoby – oděvní tvorby (či módy) i umění. Což samozřejmě zdaleka neznamená, že tyto oblasti tvorby spolu nemají nic společného.

Nemám ovšem na mysli to, že umění a umělci využívají sociální a marketingové strategie vycizelované v oblasti módního průmyslu, respektive vnímají módu jako téma celé řady uměleckých děl, ani to, že ti nejzajímavější módní tvůrci experimentují stejně zaujatě s formou, obsahem, tvaroslovím, materiálem, účinkem i sociálními aspekty své práce. To, co je podle mého podstatně společné, je utopická, často jen podprahově přítomná snaha změnit člověka – ať už tím, že nabídnou alternativu ke způsobu, jakým prožívá svět, anebo naopak prohloubí, zintenzivní, patrněji vyjádří či najde správný výraz pro to, čím (kým) jsme a kam směřujeme. Obojí vyžaduje respekt k subjektu, k němuž se tvůrce vztahuje, k němuž mluví, pro nějž či za nějž tvoří.

Z jednotlivých kusů oděvu, ale i z celých kolekcí a způsobu jejich prezentace je v případě Denisy Nové zřejmá mimořádná citlivost ke všem způsobům, jak minimem výrazových prostředků dosáhnout maxima sdělení – ať už je to koncepcí tvaru, anebo užitím téměř neviditelných detailů. Není to oblečení pro každého, definuje totiž poměrně přesný způsob, jak ho nosit – a jak se v něm chovat. S nadsázkou řečeno: člověk, který si oblékne něco od Denisy Nové, si už v tom okamžiku musí umět připustit, že vlastně k sobě nic specifického nepotřebuje dodat, protože přijal sám sebe.

Výstava, kterou pro PLATO připravila Denisa Nová se svou dlouholetou fotografkou Karin Zadrick a Klárou Dvořákovou coby modelkou i inspirátorkou a autorkou textu uvozujícího celý projekt, je pokusem přenést či vepsat pravidla myšlení o oděvu ve vztahu k těm, kdo ho oblékají, do prostoru výstavní síně. Nevysvětlovat, naznačit, ponechat osudu. Neděláme umění. Jde nám o možnost ukázat prostřednictvím výstavy jako specifického formátu prezentace – vztah mezi tím, kdo obléká a tím, kdo se obléká – a proč zrovna takhle.

Marek Pokorný


Denisa Nová (*1973)

– přední módní návrhářka, jejíž práce pod značkou DNB jsou na trhu od roku 1999. Zaměřuje se na design a tvorbu oděvů pro ženy, obohacovanou kolekcemi módních doplňků a obuví. Je absolventkou Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci a Fakulty multimediální komunikace Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Za svou práci obdržela například ocenění oděvní designér roku (Czech Grand Design, 2006) a Cenu šéfredaktorů v rámci Designbloku (2009, 2011, 2012).

Karin Zadrick (*1975)

– je fotografka. Absolvovala studia na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně v ateliéru konceptuální tendence a multimédia. Kromě módní fotografie (Jakub Polanka, Hana Zárubová a další) se věnuje i volné tvorbě. Dlouhodobě spolupracuje s Denisou Novou a je spoluautorkou publikací Skici 1 a Skici 2.

Kód Kód: 1998
Kategorie: Katalogy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: