Pravda a lež (CD)

190 Kč
Momentálně nedostupné

CD-ROM Pravda a lež vznikl při příležitosti stejnojmenné výstavy pořádané Židovským muzeem v Praze a Národním filmovým archivem. Výstava sleduje historii vzniku dvou propagandistických filmových projektů. Představuje iniciátory a aktéry filmování a přibližuje podmínky natáčení, kdy se mnozí vězni stali nedobrovolnými herci a statisty, ale i členy filmového štábu.

Pro Třetí říši, v níž patřily lež a klam k základním principům, představoval film důležitý nástroj pro ovládání veřejného mínění. Dějištěm dvou propagandistických filmů se v průběhu druhé světové války stalo i ghetto Terezín. Výstava Židovského muzea v Praze a Národního filmového archivu sleduje historii vzniku obou projektů. Představuje iniciátory a aktéry filmování a přibližuje podmínky natáčení, kdy se mnozí vězni stali nedobrovolnými herci a statisty, ale i členy filmového štábu. Klapka prvního inscenovaného příběhu padla na podzim roku 1942. V ghettu se kvůli němu vyrobil střihací stůl a pojízdný vozík na kameru.

Svědectví o filmu později přinesly filmové fragmenty, které se vězňům podařilo v táboře tajně ukrýt. Už v průběhu války začaly na veřejnost pronikat zprávy o zvěrstvech páchaných v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech. A byl to opět Terezín, jenž se na přání Adolfa Eichmanna stal „klenotnicí, zralou na návštěvu zástupců tisku a Červeného kříže“. A kulis zkrášleného města Němci využili ještě po skončení návštěvy v létě a na podzim 1944 k natáčení druhého filmu.

Kategorie: CD & LP & MC
Nakladatel: Národní filmový archiv
Rok vydání: 2013
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: