MÁME OPĚT OTEVŘENO po-pá 11–19 h a v sobotu 12–18 h! Kontaktovat nás můžete na telefonu 773 679 612.

No Internet, No Art – Melanie Buehler

685 Kč 622,73 Kč bez DPH
Můžeme doručit do:
19.5.2021
Skladem (1 ks)

V dnešní době je stále obtížnější najít osobu nebo předmět bez připojení k internetu. Kniha je vyvrcholením i pokračováním řady veřejných akcí s názvem Lunch Bytes – Přemýšlení o umění a digitální kultuře, které se konaly ve Washingtonu, D.C., a která vyzvala umělce a odborníky z různých oborů, aby diskutovali o své práci v souvislosti s tímto tématem.

***

Today it has become increasingly difficult to find a person or an object without some kind of connection to the internet. No Internet, No Art is dedicated to exploring what this situation entails with respect to one cultural field in particular: art. This anthology forms both the culmination and a continuation of a series of public events titled Lunch Bytes – Thinking about Art and Digital Culture, held in Washington, D.C., which invited artists and experts from different fields to discuss their work in relation to this overarching theme.

By opening up the often narrowly-defined discursive field of “post-internet,” artistic practices are examined thematically within the larger context of digital culture. As such, this anthology offers valuable new contributions to the fields of art history, media studies, philosophy, curatorial studies, and design.

Kód Kód: 6170
Kategorie: Teorie
Nakladatel: Onomatopee
Rok vydání: 2019
Autor: Melanie Buehler
ISBN: 978-94-91677-96-0
Jazyk: anglicky
Počet stran: 416
Typ vazby: brožovaná

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: