Napínat současnost / Detektivní pátrání po sdíleném světě – Václav Janoščík

Můžeme doručit do:
27.6.2024
290 Kč
Skladem (2 ks)

Co když je naše komplikovaná současnost vlastně detektivkou bez jasných viníků nebo detektivů? Velmi populární žánr detektivních vyprávění nám tak může poskytovat napětí při hledání vraha, ale tyto příběhy nám také mohou pomoci vyrovnat se s traumatizující realitou, s problémy s naší identitou nebo se sdílením.

Kniha Napínat současnost. Detektivní pátrání po sdíleném světě se ubírá dvěma hlavními směry. Popisuje dynamiku detektivního vyprávění počínaje klasickou literaturou (Raymond Chandler) přes ikonické filmy (Okno do dvoraMemento) až po seriálové narativy (Rodina SopránůZnovuzrozeniNa jezeře Rectify). Druhou linií knihy je hledání filosofie přítomnosti, která čerpá především z post-strukturalismu a afektivního obratu, a směřuje k originálnímu pojetí politiky identit a reality.

Kniha se pokouší pátrat v obou směrech – čte detektivní fikci prizmatem filosofie a podrobuje filosofii investigativnímu zkoumání. Dochází tak k reinterpretaci detektivního vyprávění jako součásti hledání časové orientace, jež by nám dokázala poskytnout něco stejně důležitého, jako je sdílený koncept současnosti. Jinými slovy, detektivové se snaží nejen identifikovat vraha, ale také rozklíčovat obraty a zlomy v čase, jimiž se naše současná situace vyznačuje.

Publikace vznikla jako součást výstavy Overview Fact v Galerii Kurzor.

Kategorie: Filosofie
Autor: Václav Janoščík
Nakladatel: Centrum pro současné umění Praha, Akademie výtvarných umění
Rok vydání: 2020
ISBN: 978-80-88366-05-8
Jazyk: česky
Počet stran: 276
Typ vazby: brožovaná

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: