Marek. Atlas sběratelství současného umění

Můžeme doručit do:
19.9.2024
690 Kč
Skladem (1 ks)

Katalog třídí, dokumentuje a zprostředkovává. Funguje trochu jako síto nebo hrábě. Je taky maximálně skladnou vitrínou pro aranžování. Pro Sbírku Marek je katalog příležitostí komplexně představit vlastní sběratelské aktivity zaměřené především na současné české umění. Pro sbírková díla je zase možností přesunout se z pozice „věcí z depozitáře“ do pozice umění, které promlouvá a komunikuje. Některá z nich se sice objevují na tematických nebo autorských výstavách, ale to o koncepci a vývoji sbírky příliš nevypovídá. A nám jde teď především o přiblížení „situace“ sbírky umění. Proto jsme se obrátili k osvědčené formě, kterou jsme ovšem pojali žánrově nejednoznačným způsobem. Vytvořili jsme katalog, jenž zprostředkovává akviziční činnost sbírky, ale navíc dokumentuje současné myšlení o umění.

Atlas sběratelství současného umění je volným pokračováním katalogu Sbírky Marek z roku 2007, který se snažil postihnout charakter sbírky a to, co vypovídá o současném umění. Nový, v pořadí druhý katalog jde však dál. Bilance sbírkové činnosti za posledních patnáct let je příležitostí k promýšlení konceptů a fenoménů, které souvisejí se sběratelstvím, stejně jako s kulturním a společenským děním obecně. Fotodokumentaci děl umělců a umělkyň, kteří jsou zastoupeni ve sbírce, tak doplňují textové příspěvky autorů a autorek, které jsme oslovili k napsání hesel. Redakční tým se vykrystalizoval do sestavy Ivana Hrončeková, Marika Kupková a Silvie Šeborová, každopádně na formování konceptu katalogu jako atlasu se podílel i Jiří Ptáček. Příspěvky jednadvaceti autorek a autorů mají velmi široký žánrový rozptyl od historického exkurzu, teoretického výkladu přes subjektivní komentáře až po volnější literární útvary ve formě povídky, rozhovoru nebo poezie. Také autorské perspektivy jednotlivých přispěvatelů jsou ve vztahu ke sbírce Marek velmi rozdílné: některé z příspěvků jsou napsány lidmi, kteří jsou se sbírkou spojeni tím, že jsou v ní zastoupeni nebo ji kurátorují, jiní se naopak o sbírce dozvěděli až při příležitosti spolupráce na tomto katalogu. Střídání blízkosti a odstupu ve vztahu k instituci sbírky tu může být jen ku prospěchu.

Obě obsahové roviny, tedy prezentace sbírkových děl a textová hesla, jsou v knize členěny „samozřejmým“ způsobem, tedy v abecedním jmenném pořadí. Významy a asociace, jež z propojení obrazové a textové databáze samovolně vyvstávají, mohou být ale překvapivé. Sbírání, třídění a srovnávání je základním principem poznávání předmětného i nemateriálního světa: Tím, že seskupujeme a třídíme, vytváříme prostor pro hledání podobností a odlišností a potažmo pro porozumění věcem či jevům. Tento katalog je jakousi koláží komentářů k současnému umění, a to prostřednictvím sběratelských preferencí, které jsou (nepřímo) konfrontovány s názory a hledisky lidí z umělecké scény.

Samostatnou obsahovou meta linii tvoří ilustrace Miroslava Bartáka, které dodávají obsahu lapidárnost, humor i sebeironii. Atlas sběratelství současného umění přes sebe skládá několik obsahových vrstev od aktualizované reprezentace soukromé sbírky až po autorské textové a kresebné komentáře, díky kterým je ohlédnutí se za posledními patnácti lety Sbírky Marek plastičtější, koncentrovanější a pro čtenářstvo snad i objevné.

Výtvarné katalogy bývají půvabnou náplní knihoven, málokdy je ale za jejich krásné hřbety vytáhneme a čteme. Naším záměrem je tento status quo alespoň trochu narušit.

 

Ivana Hrončeková, Marika Kupková a Silvie Šeborová (redaktorky katalogu)

 

Kategorie: Vizuální umění
Editor: Marika Kupková, Ivana Hrončeková, Silvie Šeborová
Rok vydání: 2024
ISBN: 978-80-11-04570-8
Jazyk: česky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: