Ján Mančuška / Chybění

460 Kč
Momentálně nedostupné

Kniha přináší kompletní přehled výtvarných projektů jednoho z nejúspěšnějších autorů mladé generace Jana Mančušky (1971), které realizoval v letech 2003–2007.

Protože Mančuška tyto projekty realizoval na velkých přehlídkách současného umění převážně mimo Českou republiku (Stedelijk Museum Amsterdam, Berlínské Biennále, Art Fair Basilej, Československý pavilón na Benátském Biennále), je kniha pro domácí zájemce důležitým zdrojem informací o vývoji jeho tvorby.

Chybění je autorská kniha, není suchým dokumentem, ale hrou s funkcí knihy samotné. Je rozdělená do dvou částí. První – textová část vznikala ve spolupráci s teoretikem Vítem Havránkem a v několika esejích zde autoři definují základní pojmy a principy Mančuškova myšlení. Druhá část knihy mapuje Mančuškovu tvorbu prostřednictvím řady fotografií instalací, náčrtků, textů a popisů. Realizace Jána Mančušky mají povahu specifických výzkumů. Umělec se v nich zabývá zejména způsoby vyprávění příběhů, rozdílnými rychlostmi času, anebo se snaží pracovat s vnímáním diváka ve výstavním prostoru. Prostřednictvím trojrozměrných objektů, instalací, performancí, videa a filmu vytváří autentické myšlenkové modely a mapy každodennost. Často pracuje s textem – jazykem, který se osamostatňuje do podoby velkorysých časově-prostorových instalací. Fascinuje ho pluralita, simultaneita, nelineárnost a fragmentárnost.

Kategorie: Vizuální umění
Autor: Vít Havránek, Ján Mančuška
Grafika: Petr Babák (Laboratoř)
Nakladatel: tranzit.cz
Rok vydání: 2006
ISBN: 80-903452-5
Jazyk: česky
Počet stran: 120
Typ vazby: brožovaná
Formát: 22 × 27 cm
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: