Od 4. do 23. prosince máme ve Vojtěšské otevřeno každý den 11:00–19:00! Ke každému nákupu nad 2000 Kč přidáváme zápisník ArtMap jako dárek. Těšíme se na vás!

Moderní žena - architektka / Projekce a realita ve střední Evropě od roku 1900 – Helena Huber-Doudová (ed.)

Můžeme doručit do:
13.12.2023
620 Kč 563,64 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

Výchozím bodem publikace je emancipační potenciál ženských protagonistek moderny a Bauhausu, jejich role a úspěchy na příkladech z České republiky, Německa, Polska, Maďarska a Estonska v posledních více než sto letech. Zásadní je napětí mezi dvěma póly – projekcí, tedy imaginativním obrazem moderní ženy, jak jej ztělesňovala například Neue Frau na Bauhausu nebo její reprezentace ve filmu a časopisech na straně jedné, a reálnou zkušeností architektek na straně druhé, dané právními normami, přístupem ke vzdělávání, ale i jejich postavením ve společnosti. Kolektivní monografie usiluje nejen o nová odhalení méně známých protagonistek architektury a jejich staveb, ale také se snaží nově klást otázky tvorby feministického kánonu, otázky přínosu mediálních, genderových a vizuálních studií. Grafika Petr Babák, Martin Ponec (Laboratoř). Vychází v česko-anglické jazykové mutaci.

 

Helena Huber-Doudová je kurátorkou sbírky architektury Národní galerie Praha. V minulosti působila jako vědecká asistentka a mezinárodní kurátorka „International Museum Fellowship“ a ve spolupráci s Kulturstiftung des Bundes, Universität Erfurt a Muzeem knih a písma v Lipsku připravila výstavu o infografice Otty Neuratha a Fritze Kahna. V roce 2011–2012 byla stážistkou Muzea architektury Pinakothek der Moderne v Mnichově. Obdržela řadu stipendií (DAAD, Aktion Oesterreich).

Kategorie: Architektura
Nakladatel: UMPRUM
Rok vydání: 2021
Jazyk: česky, anglicky
Počet stran: 304
Typ vazby: brožovaná

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: