Flashback: Hermit 1992–1999

550 Kč
Na dotaz

Kniha je momentálně k dispozici u nakladatele. V případě zájmu se na nás obraťte nebo si knihu objednejte přímo u MUO.

 

Kniha shrnuje různé dosud dostupné informace o deseti sympoziích, uměleckých rezidencích a výstavách a ukázky práce téměř pěti set umělců, kteří v letech 1992 až 1999 působili v klášteře Plasy. Ve srovnání s oficiálními kulturními institucemi a vznikajícími galeriemi výtvarného umění aktivity autonomních uměleckých komunit 90. let 20. století sdílely některé specifické hodnoty, jako volání po větší otevřenosti současného umění v oblasti mezioborového výzkumu, kritické postavení vůči trhu se současným uměním, zájem o aktuální umělecké postupy a strategie, včetně elektronických médií a využití možnosti, které nabízí internet. Obsáhlá kniha nabízí na 270 stránkách příběh složený z fragmentů množství událostí a bohaté, participativní historie Nadace Hermit a Centra pro metamedia Plasy. Z množství textů, událostí, gest a situací redaktoři vybrali fotografie a texty, ilustrující, jak čeští a mezinárodní umělci zacházeli se specifičností historické lokace a dalších okolností. Několik textů vzniklo speciálně pro publikaci, jiné jsou převzaty z různých zdrojů. Obsah je rozšířen o informaci o kultovní výstavě fotografií v Plasích 9x9, která se konala v roce 1981.

Texty Jakub Frank, Miloš Vojtěchovský, David Miller, Dušan Barok, Jiří Zemánek, Lenka Lindaurová, Jana Geržová, Ewa Jacobsson, M. J. „Jo“ Williams. Martina Smeykalová, Mars Drum, Ivo Kornatovský, Marian Palla, Karel Sidorjak, Jimmie Durham, Roi Vaara, Miloš šejn, Gertrude Moser-Wagner, Claudia Wissman, Scott MacLeod,  Martien Groeneveld, Daniel Šperl, Rajesh Mehta, Martin Janíček, Michael Delia, Petra Dubach and Marion van Horrik, Paul Panhyusen, Chris Rankin, Margita Titlová-Ylovsky, Tomáš Ruller, Boris Bakal, Igor Hlavinka, Redas Diržys, Sharon Kivland, Radka Schmelzová, Barbara Banish, Martin Zet, Alexander Roberto Moust,  Anna Fárová, Václav Cílek.

Editoři: Miloš Vojtěchovský a Jakub Frank.

 

Dva a půl roku leželo sedm banánových krabic s dokumenty v kanceláři Muzea umění Olomouc. Předtím byl jejich obsah uskladněn v pražské kanceláři Nadace Agosto Foundation a do roku 2019 skoro dvacet let v bývalé kanceláři Hermitu v prelatuře kláštera Plasy. Pečlivě popsané krabice obsahují dvacet pět šanonů, jedenáct katalogů, jednu diplomovou práci, třicet videokazet a osm CD. Jsou v nich uloženy stovky fotografií, diapozitivy, videodokumentace a zvukové nahrávky koncertů, faxová, poštovní a e-mailová korespondence, dokumentace grantových žádostí, účetnictví a smlouvy, propagační materiály, ohlasy z tisku a mnoho dalšího. Materiál shrnuje veškeré dostupné informace o deseti sympoziích, rezidenčních pobytech a výstavách a bezmála pěti stech umělcích, kteří do Plasů přijížděli. Kromě všeho, co se za dobu působení Nadace Hermit a Centra pro metamedia Plasy podařilo uskutečnit, obsahuje archiv také informace o záměrech, které se uskutečnit nepodařilo, o umělcích, kteří se nemohli zúčastnit, a o událostech, které se nakonec nekonaly. Tedy část „negativní“ historie Hermitu. Vedle toho, co zůstalo v osobních archivech účastníků, několika dochovaných uměleckých děl a dalších předmětů, které byly záměrně či nezáměrně ponechány v klášteře a nejbližším okolí, jde o veškerý materiál, který se ve věci Hermit zachoval a ten vám přiblíží tato kniha.

Kategorie: Katalogy
Autor: Miloš Vojtěchovský, Jakub Frank
Nakladatel: Muzeum umění Olomouc
ISBN: 978-80-88621-04-1
Jazyk: česky, anglicky
Počet stran: 267
Typ vazby: brožovaná
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: