Daniela Kramerová: Jiří Novák – V pohybu

450 Kč
Momentálně nedostupné

Novákovy konstruktivistické objekty i designové realizace z různých kovů i plastických materiálů se řadí k významným dílům českého sochařství druhé poloviny 20. století především v oblasti konstruktivisticko-kinetické plastiky.

Pohyb odvozený z přírodních dějů vstupuje do děl prostřednictvím působení větrného či vodního živlu, elektrické energie či v interakci s divákem – lidským impulzem. I v případě nepohyblivých děl je pohyb vnitřně obsažen pomocí tematizace přírodního děje, živlu. Kinetické aspekty autor aplikoval v malém měřítku, ale především v rozměrných plastikách, které akcentují prostor nové městské architektury. Vedle mobilních plastik vytvořil Novák řadu stabilních symbolických děl pro architekturu, v nichž je původní tematická náplň abstrahována do maximálně zjednodušeného znaku.

Publikace vzniklá souběžně s první retrospektivní výstavou představuje a shrnuje dílo doposud poměrně málo známého sochaře Jiřího Nováka (1922–2010). Součástí knihy je záznam sochařových vzpomínek, výběrový soupis realizací a restaurátorské činnosti, biografie, seznam literatury a anglické resumé.

Dlouhodobě zlevněno!

Kategorie: Vizuální umění
Autor: Daniela Kramerová
Nakladatel: Arbor vitae
Rok vydání: 2010
ISBN: 978-80-87164-42-6
Jazyk: česky
Počet stran: 104
Typ vazby: brožovaná
Formát: 30 x 23 cm
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: