Předvánoční otvírací doba ve Vojtěšské: pondělí–pátek 11–19 h & sobota–neděle 12–19 h. Těšíme se na vás!

Chiméra – Vladimíra Kotra

990 Kč 900 Kč bez DPH
Můžeme doručit do:
9.12.2021
Skladem (3 ks)

Kniha, jejíž maketa byla v roce 2018 zařazena mezi nejlepší fotografické knihy na festivalech v Kasselu, Rize a Singapuru – vychází v limitované sběratelské, signované edici 240 českých a 60 anglických kopií pod hlavičkou nakladatelství Mushroom on the Walk.

Chiméra je autorská fotografická kniha autenticky odkrývající pocity intersex ženy, lékaři po narození chybně označené za muže. Je to projekt o hledání pravdy, štěstí, o identitě, chaosu, abnormalitě a o mnoha kontrastech, které si v sobě každý z nás ve větší či menší míře nese.

"Pavel byl do svých 27 let mužem, ale jednoho dne v sobě začal pociťovat ženu a rozhodl se udělat vše proto, aby se jí stal i pro své okolí. Od té chvíle si říká Gabi. Dokumentovala jsem její psychicky složitou, roční cestu proměny a snažila jsem se co nejvíce přiblížit pocity člověka procházejícího tranzicí. Po více než roce této proměny, lékaři zjistili, že její orgány nesou různé genetické informace. Není tedy transgender, ale intersex osobou, která má v těle jak mužské, tak ženské genetické informace nenarozeného dvojčete, jejichž plody v raném stádiu těhotenství splynuly v jeden."

Natálie Drtinová o projektu: „V projektu fotografky Vladimíry Kotry se fenomén intersexu pojí s další abnormalitou, a to s transgenderovou identitou protagonistky tohoto fotografického příběhu, Gabi. Projekt Chiméra je osobní a citlivou výpovědí o procesu proměny, jeho na pohled viditelnou tělesnou vrstvou, reflektovanou skrze fotografie jak autorkou projektu, tak samotnou Gabi. Tato série zachycuje okamžik v životě Gabi, ve kterém se učí býti ženou, plní si své dlouhodobé touhy, ale také požadavky a očekávání společnosti. Fotografickou, více dokumentární část, zároveň doplňují texty z pera Gabi; její facebookové statusy, delší příspěvky a texty deníkového charakteru odhalují chaos v mysli této ženy a její trnitou cestu k hledání sama sebe a vyrovnaného a šťastného života. Ačkoliv jsou všechny tyto texty autentické, zůstává otázkou, jestli je vše naprosto pravdivé, jako například tvrzení, že je Gabi intersex. Bylo by chybné vnímat Chiméru pouze jako výpověď o tělesné proměně, stejně tak jako by bylo chybné vnímat proces tranzice jako pouhé nutné zlo potřebné pro cestu z bodu A do bodu B, z jednoho pólu binarity k druhému. Je to totiž okamžik, který v sobě skýtá právě onen narušující potenciál a ohrožuje zdánlivě přirozený řád věcí. Tento projekt poodhaluje stav, který bývá buď přehlížen a opomíjen, nebo bývá skrze lékařský diskurz vnímán jako jedna z odchylek od normálna. Síla tohoto projektu však tkví v jeho nevyhraněnosti a nejednoznačnosti, v důrazu na stav někde mezi dvěma póly a přijetí této pozice a odmítnutí stanovisek podporovaných přírodními vědami popisujícími lidskou tělesnost, gender,sexualitu, ale také naši psychiku v termínech normy a abnormality a v rámci opoziční binarity."

Kód Kód: 34877
Kategorie: Knihy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: