Všemu světu na útěchu. Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku 1350-1590

Můžeme doručit do:
24.7.2024
830 Kč
Skladem (2 ks)

Publikace byla vydána u příležitosti otevření nové stejnojmenné expozice v říjnu roku 2013. Kniha se snaží splatit dluh vynikající chomutovské muzejní sbírce, která patří mezi nejrozsáhlejší a nejvzácnější, dosud však pouze nedostatečně zhodnocené kolekce tohoto typu v severozápadních Čechách. Kniha je ve všech částech doplněna bohatou obrazovou dokumentací. 
Samotný katalog chomutovské expozice je v publikaci doplněn o rozsáhlé úvodní statě, které zasazují vystavená díla do kontextu uměleckého i historického vývoje regionu, s částečným přesahem do souvislostí v rámci Českého království i střední Evropy, a zhodnocují rovněž ostatní (i nedochované) památky sledované doby a regionu, umístěné mimo expozici. Několik z těchto děl nebylo zatím vůbec publikováno, nebo bylo představeno jen velice okrajově. Naopak některé artefakty jsou české i zahraniční veřejnosti dobře známé a patří mezi to nejlepší, co lze v české umělecké produkci dané doby najít (Želinský oltář od Mistra I. W. z roku 1526 či tumba a epitaf Jana Hasištejnského z Lobkovic od sochaře Ulricha Creutze z roku 1516, aj.). Součástí knihy je také aktualizovaná historie zkoumaného období měst Chomutova, Jirkova a Kadaně, pojatá čtivou formou s řadou kresebných rekonstrukcí i doprovodných obrázků. Samostatná kapitola je rovněž věnována vývoji chomutovské muzejní sbírky, která pracuje s dosud nereflektovanými prameny. 
Cílem knihy není pouze podrobně odborně zhodnotit zkoumané památky, ale také poutavou formou s množstvím barevných obrázků a zajímavostí představit širokému spektru čtenářů nesmírné bohatství kulturního dědictví těchto regionů a ukázat nezastupitelnou roli zdejší umělecké produkce pro celkový obraz českého umění od 14. do konce 16. století. 

Kategorie: Katalogy
Autor: Dáňová Helena - Gubíková Renáta
Nakladatel: Oblastní muzeum v Chomutově
Rok vydání: 2015
ISBN: 9788087898079
Jazyk: česky
Počet stran: 352
Typ vazby: 1× kniha, brožovaná
Formát: 23,5 x 30 cm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: