Funkcionalismus, design, škola, trh / Čtrnáct textů o problémech teorie a praxe moderního designu – Jan Michl

395 Kč
Momentálně nedostupné

Kniha zahrnuje výbor jeho odborných prací; jejím hlavním tématem je kritické vyrovnávání se s myšlenkami modernismu a funkcionalismu, které dodnes formují odborný pohled na svět designu i současnou designérskou praxi.

Publikace si klade za cíl posílit realistickou, neutopickou teorii designu, a tím přispět k lepšímu pochopení povahy designérské činnosti. Práce má navíc ambice poskytnout, skrze realistickou teorii designu, prolegomena pro dějepisný přístup jak na poli moderního designu, tak moderní architektury. Obrací ke studentům designu a praktikujícím designérům, k publiku, které hledá hlubší pochopení fenoménu designu, i k odborníkům akademické orientace.

Jan Michl od roku 1981 žije v Norsku, kde působí jako profesor teorie a dějin designu na Vysoké škole architektury a designu v Oslo (Arkitektur- og designh?gskolen i Oslo / AHO). Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně, poté na Filozofické fakultě University J. E. Purkyně (dnešní Masarykovy university) v Brně a na Filozofické fakultě University v Uppsale ve Švédsku. Od roku 1973 byl zaměstnán v tehdejším Ústavu teorie a dějin umění při ČSAV v Praze. Po vystěhování do Norska působil od roku 1982 na Katedře průmyslového designu při Vysoké uměleckoprůmyslové škole v Oslo. V letech 1994–1995 byl hostujícím profesorem dějin a teorie designu na Fakultě architektury v Technionu (Israel Institute of Technology) v Haifě v Izraeli. Kromě práce na Vysoké škole architektury a designu v Oslo v Norsku zároveň vyučuje dějiny a teorie designu na oddělení Mediedesign při Fakultě výpočetní techniky a mediální technologie (Gj?vik University College Norsko). Publikuje v češtině, norštině a angličtině. Jeho hlavním badatelským zájmem jsou teorie a praxe funkcionalismu v designu a architektuře a alternativy k modernismu.

  1. revidované a rozšířené vydání knihy Tak nám prý forma sleduje funkci (VŠUP, Praha 2003)
Kategorie: Architektura
Autor: Jan Michl
Nakladatel: Barrister & Principal
Rok vydání: 2012
ISBN: 978-80-87474-48-8
Jazyk: česky
Počet stran: 328
Typ vazby: vázaná
Formát: 16,5 × 23,7 cm
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: