Film a dějiny 6. - Postkomunismus / Proměny českého historického filmu po roce 1989

299 Kč 271,82 Kč excl. VAT
Delivery to:
24/06/2021
In stock (1 pcs)

Kolektivní monografie Film a dějiny 6. Postkomunismus postihuje vybraná témata spojená s proměnou žánru historického filmu a televizního seriálu a jeho společenskou reflexí po roce 1989. Jednotlivé studie se zaměřují na prvky ostalgie a postkomunismu, ideovou revizi pohledu na české dějiny, návaznost na tvorbu šedesátých let a přetrvávající schémata z období normalizace, proměnu filmového stylu a narace, přesun témat od velké historie k osobní a rodinné historii.


Po roce 1989 přestala existovat cenzura, byl zrušen státní monopol, výroba přešla do soukromých produkcí, prezentovaná ideová východiska se stala soukromou záležitostí tvůrců. Tyto změny se vtiskly do podoby žánru historického filmu. Široký divácký a kritický zájem potvrzuje, že historické filmy a seriály patří v české společnosti i nadále k tématům vysokého společenského statusu.


Kniha se snaží prokázat, že současný historický film hodnotí nejenom zobrazovaná období, ale že se rovněž v alegorické rovině vyjadřuje k aktuálním kulturně-politickým tématům. Autoři vycházejí z teze, že minulost se stává místem poznávání přítomnosti.

Code Code: 4089
Category: Film
Publisher: Ústav pro studium totalitních režimů|Casablanca
Publication date: 2017
Author: Luboš Ptáček, Petr Kopal
ISBN: 978-80-87292-37-2
Language: Czech
Pages: 216
Type: hardback

Be the first who will post an article to this item!

Add a comment
Do not fill out this field: