Naťuknout špičku vejce / Kolumbus jindy a dnes –⁠ Vjera Borozan

Můžeme doručit do:
18.6.2024
350 Kč
Skladem (2 ks)

Vydavatel: Galerie moderního umění v Hradci Králové Kolektivní monografie Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes se soustředí především na specifika zobrazování Kryštofa Kolumba v umění a kultuře v českých zemích. Prostřednictvím pěti textů od tří autorek a jednoho autora tuto problematiku nahlíží z perspektivy několika humanitních oborů – historie, dějin divadla, literatury a výtvarného umění. Události i umělecká díla vykládá v širších dobových politických, sociálních a náboženských souvislostech. Sleduje proměny pohledu na všeobecně známou klíčovou osobnost světových dějin a dotýká se také naléhavých témat souvisejících s problematikou kolonialismu a jeho důsledků, která je v českém prostředí zatím nedostatečně reflektována. Kniha vychází u příležitosti stejnojmenné výstavy, která se konala v Galerii moderního umění v Hradci Králové (7. 10. 2022 – 12. 3. 2023). Autorkami a autorem textů jsou: Vjera Borozan, Markéta Křížová, Františka Schormová a Martin Pšenička.

Historička a etnoložka Markéta Křížová se na úvod věnuje Kryštofu Kolumbovi v širším geopolitickém a historickém kontextu. Ve svém druhém příspěvku pak zkoumá proměny pohledu na tohoto historického aktéra v českých zemích v průběhu pěti století. Divadelní historik Martin Pšenička se zamýšlí nad 150 lety českého scénického zpracování kolumbovské látky, nad estetickými požadavky i společensko-historickými souvislostmi, které odráželo. Literární historička a amerikanistka Františka Schormová ve své stati sleduje, jakým způsobem objevitel vystupuje v české poezii minulého století. V posledním příspěvku kurátorka královéhradecké výstavy a historička umění Vjera Borozan komentuje samotnou výstavu Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes, rozvíjí některá její témata a blíže představuje vybraná díla i kontexty jejich vzniku.

Odborně recenzovaná publikace je rovněž vybavena obrazovým doprovodem a prezentuje výsledky předchozího vědeckého bádání jednotlivých autorů na daná témata. Publikace vyšla s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury České republiky a města Hradec Králové.

Kategorie: Katalogy
Nakladatel: Galerie moderního umění v Hradci Králové
Rok vydání: 2023
Jazyk: česky
Počet stran: 144
Typ vazby: brožovaná

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: