VÝDEJNÍ OKÉNKO – pondělí–pátek 13–18 h. Kontaktovat nás můžete na telefonu 773 679 612.

Estetika udržitelné architektury / The Aesthetics of Sustainable Architecture

450 Kč 409,09 Kč bez DPH
Můžeme doručit do:
20.4.2021
Skladem (2 ks)

Výstava „Estetika udržitelné architektury“ v Galerii Jaroslava Fragnera (Praha 2020), kterou tato publikace doprovází, přibližuje vývoj této problematiky po roce 2008, kdy se zde konala obdobně zaměřená výstava „Zelená architektura.CZ“. Více než 60 příkladů českých i zahraničních realizací tentokrát zahrnuje širší spektrum uplatnění principů udržitelnosti, a to v několika kategoriích: stavby pro bydlení individuální i hromadné; budovy školní, komerční, průmyslové; veřejné prostory a krajinářské návrhy; nové využití brownfieldů; velké urbanistické celky. Společným záměrem je ukázat, že principy udržitelnosti lze zapojit do celku díla jako jeho integrální součást, která se neuplatňuje na úkor estetických kvalit stavby.

Úvodní teoretické studie se tématu věnují z různých úhlů pohledu. Petr Kratochvíl se ve stati „Firmitas, utilitas, venustas a udržitelnost“ zabývá otázkou, do jaké míry a v jakém smyslu máme udržitelnost chápat jako specifický rys architektonického díla, nebo zda je samozřejmou podmínkou každé dobré architektury. Hans Ibelings ve stati „It Is Time For a Global Warming History of Modern Architecture” dovozuje nutnost nové interpretace vývoje architektury, která by více brala zřetel na architekty a díla reagující již v minulosti na negativní environmentální důsledky civilizačního vývoje.
Stať Jana Tywoniaka „Budovy jako součást problému i součást řešení“ shrnuje nejen nové poznatky o technických řešeních udržitelných staveb, ale i závazné politické dokumenty Evropské unie, jež by měly pozitivní změny iniciovat.
Komplexnímu pojetí systémů veřejné dopravy, ohleduplných vůči prostředí, se věnuje stať Petra Kroppa „Estetika přestupu na šetrnou mobilitu“, jež čerpá ze zkušeností přestavby dopravních uzlů v Nizozemí. Stať Dana Merty „Vystavování udržitelné architektury“ rekapituluje řadu minulých výstav v Galerii Jaroslava Fragnera, které – byť pod odlišnými názvy – reflektovaly témata spojená s udržitelnou architekturou, a v tomto kontextu představuje některé z nejvýznamnějších realizací a tvůrců.

Editoři Petr Kratochvíl, Dan Merta, Klára Pučerová
Eseje Hans Ibelings, Jan Tywoniak, Petr Kropp, Petr Kratochvíl, Dan Merta
Texty Petr Kratochvíl (PK), Dan Merta (DM), Klára Pučerová (KP), Jakub Hepp (JH), Petr Kropp (PKP), Veronika Richterová (VR)

Kód Kód: 35165
Kategorie: Knihy
Nakladatel: Galerie Jaroslava Fragnera
ISBN: 978-80-88161-12-7
Počet stran: 316
Typ vazby: brožovaná
Editor: Klára Pučerová, Dan Merta, Petr Kratochvíl

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: