Budování státu / Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu – M. Bartlová, J. Vybíral a kol.
Rozsáhlou bilingvní publikaci, která doprovází výstavu ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze (ve dnech 19. 11. 2015 až 7. 2. 2016), připravil kolektiv pedagogů Katedry teorie a dějin umění VŠUP v Praze spolu se studenty a externími spolupracovníky.
Publikace spolu s výstavou ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze (19. 11. 2015 – 7. 2. 2016) představuje způsoby, jakými se Československo v letech 1918–1939 a 1945–1992 reprezentovalo jako státní celek a jak se na státní reprezentaci podílelo vizuální umění a jeho instituce. Rejstřík představených uměleckých médií je nezvykle široký a sahá od olejomaleb a bronzových soch malého i velkého měřítka přes grafiky, fotografie, prostorové instalace, modely a plány architektonických realizací i filmy až po průmyslový design, výstavnictví či oděvní produkci Ústředí lidové umělecké výroby. Namísto obvyklého uměleckohistorického kánonu bude představen průřez skutečnou podobou dobové vizuální kultury.
Kromě podrobného vědeckého katalogu všech vystavených exponátů obsahuje odborné studie, detailněji přibližující vybraná témata a je bohatě ilustrován. Představuje umělecká díla různých kvalit a nejrůznějších médií, která se v letech 1918-1939 a 1945-1992 podílela na reprezentaci československého státu. Publikace proto přibližuje nikoli obvyklý uměleckohistorický kánon českého umění 20. století, nýbrž průřez dobovou vizuální kulturou, v níž se setkávají slavné malby a sochy nejpřednějších umělců s nenápadnými užitými grafikami na bankovkách. Grafický design Jan Čumlivski.
Category: | Catalogues |
---|---|
Language: | Czech, English |
The item has been sold out… |
Be the first who will post an article to this item!