ABC (DVD) –⁠ Matěj Smetana

Můžeme doručit do:
29.5.2024
190 Kč
Skladem (>5 ks)
DVD katalog nabízí 26 videí, představených v rámci výstavního site specific projektu ABC.
 
Existuje množství aplikací, které používají strojové učení. Tento princip je v současnosti často využíván od analýzy psaného textu až po programování robotických vysavačů a autonomních vesmírných sond. Pro pohyb písmen Smetana využívá velmi současných nástrojů strojového učení a evoluce prostřednictvím softwarové umělé existence, aby zprostředkoval proces jejich postupného zdokonalování se v pohybu.
Písmena - znaky postupně prozkoumávají možnosti hýbání se až k jakési neobratné chůzi, "učí se" na základě virtuálního genetického šlechtění. Projekt odkazuje na tradici experimentů s umělou evolucí (např. Karl Sims, 1994). Zároveň přinesl do prostředí Moravské zemské knihovny i samotný kontext „učení se”.
 
MATĚJ SMETANA (*1980) vystudoval FaVU VUT v Brně v ateliérech Intermédia a Malířství 3 a doktorandské studium na AVU (at. Jiřího Příhody). Na začátku jeho práce jakoby vždy stála úvaha: „Co kdybych udělal…“ nebo „Co by se stalo, kdyby …“, jako když uvažujeme, jakým způsobem překonat nudu, hrát si nebo něco vymyslet, přičemž se nám otevírá nekonečné množství nápadů. Následně si autor vytvoří nějaká pravidla či postup, podle kterého pak samotné dílo vzniká. Proto je také jeho přístup někdy přirovnáván k vědeckému výzkumu. V poslední době se zabývá především proměnou lidského vnímání v souvislosti s technikou nebo virtuálním světem. Kromě své tvorby se věnuje pedagogické činnosti, v současné době (2022) působí jako odborný asistent v ateliéru Environmentu na FaVU v Brně a na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Brně.
(Alžběta Cibulková, zkráceno)

 

Kategorie: Filmy DVD
Autor: Matěj Smetana
Nakladatel: Moravská zemská knihovna
Rok vydání: 2022

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: