Zelené ostrovy – České umění ve věku environmentalismu 1960–2000 – Ondřej Navrátil

320 Kč 290,91 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné

Gradující problémy životního prostředí se staly v posledním půlstoletí ohniskem široce rozprostřeného a rozvětveného společenského diskurzu, který záhy zaujal i některé umělce a nalezl ohlas v jejich tvorbě. Zatímco jména průkopníků zeleného žánru na globální umělecké scéně již vstoupila ve všeobecnější známost, obdobným českým kontextům věnovala domácí historiografie dosud jen malou pozornost. Zabývali se čeští umělci environmentální problematikou?


Má tento příběh specifické rysy a kudy se ubíral? Odpovědět na tyto otázky se alespoň částečně snaží kniha, která rozebírá tucet vybraných děl vzniklých v období od 60. let minulého století do jeho konce. 
Setkáváme se zde s ambiciózními projekty Václava Ciglera či Federica Díaze i drobnými akcemi Jana Steklíka, Miloslava Sonnyho Halase a Milana Maura, s aktivistickými koncepty spolupracovníků manželů Harrisonových, Thomase Büsche a Lukáše Gavlovského, stejně jako osobnějším dialogem s přírodou Miloše Šejna, Milana Knížáka nebo Vladimíra Havlíka. Tato díla jsou referenčním bodem širších analýz, které ukazují, že místní umělci reflektovali environmentální problematiku současně s těmi zahraničními. Jejich tvorba se pak vyvíjela někdy v souladu s děním ve světě, jindy spíše vedle něj.

Kód Kód: 4956
Kategorie: Katalogy
Nakladatel: Jaromír Gargulák MUNI Press
Rok vydání: 2018
Autor: Ondřej Navrátil
ISBN: 978-80-907063-0-9
Jazyk: česky
Počet stran: 232
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: