Uvnitř bílé krychle / Ideologie galerijního prostoru – Brian O'Doherty

230 Kč 209,09 Kč bez DPH
Můžeme doručit do:
29.10.2021
Skladem (2 ks)

Když v roce 1976 vyšly tyto eseje v časopise Artforum poprvé, byl jejich dopad okamžitý. Vedly se o nich diskuse, psaly se k nim komentáře, citovaly se, vydávaly se knižně a překládaly – ona tři čísla časopisu Artforum, v nichž se objevily, bylo záhy bezmála nemožné získat. Toto vydání provokativních esejů Briana O’Dohertyho představuje významnou událost uměleckého světa. Je do něj zahrnut i zásadní esej Galerie jako gesto, který vznikl o deset let později (1981).

O’Doherty byl první, kdo svou snahou prozkoumat nevyřčené předpoklady, na nichž byla založena moderní komerční i muzeální galerie, explicitně upozornil na velkou krizi poválečného umění. Zabývá se komplexními a složitými vztahy, které panují mezi ekonomikou, společenským kontextem a estetikou tak, jak jsou ztělesněny v prostoru umělecké galerie, a ptá se po tom, jak jsou umělci nuceni při své tvorbě zohledňovat galerii i celý systém.

Tyto eseje představují zásadní četbu pro každého, kdo má zájem o dějiny a problémy poválečného umění v Evropě a ve Spojených státech. Překypují myšlenkami, nemilosrdně vyhledávají každý protimluv a paradox a vedle pohledu umělce se vyznačují i odbornou přesností.

Kód Kód: 2088
Kategorie: Teorie
Nakladatel: tranzit.cz
Rok vydání: 2015
Autor: Brian O´Doherty
ISBN: 978-80-87259-30-6
Jazyk: česky
Počet stran: 104
Překlad: Černovský, Pavel

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: