Psanci této země / Postkoloniální myšlení V – Frantz Fanon

280 Kč 254,55 Kč bez DPH
Můžeme doručit do:
21.9.2021
Skladem (> 5 ks)

AKCE! Vánoční balíček edice Postkoloniální myšlení

Původní cena za komplet 1455,- / do 24. 12. 2020 999,- za všech 5 knih

• Frantz Fanon - Černá kůže, bílé masky (Postokoloniální studia I.)
• Postkoloniální myšlení II.
• Homi K. Bhabha - Místa kultury (Postkoloniální myšleniní III)
• Postkoloniální myšlení IV.
• Frantz Fanon - Psanci této země (Postokoloniální studia V)

 

Psanci této země Frantze Fanona jsou psychiatrickou a psychologickou analýzou dehumanizačních vlivů kolonizace na jednotlivce- muže a ženu, a na národ, ze kterých plynou širší sociální, kulturní a politické důsledky příznačné pro vznik sociálního hnutí za dekolonizaci osoby a lidu. Francouzský název knihy Les damnés de la Terre pochází z úvodních slov Internacionály, levicové hymny 19. století. 

V úvodu knihy Psanci této země z roku 1961 podpořil filozof Jean-Paul Sartre Fanonovu obhajobu spravedlivého násilí kolonizovaných proti kolonizátorovi jako nezbytnou pro jejich mentální zdraví a politické osvobození. Sartre následně použil tento úvod v Kolonialismu aneokolonialismu (1964), politicko-filozofické kritice francouzského kolonialismu v Alžíru. Politické zaměření textu je zřejmé již v první kapitole nazvané „Concerning Violence“ (O násilí), kde Fanon kritizuje kolonialismus a jeho postkoloniální odkaz, pro který je násilí prostředkem katarze a osvobození od statusu koloniálního subjektu.

Kniha Psanci této země prostřednictvím kritiky nacionalismu a imperialismu představuje diskuzi nad osobním a společenským duševním zdravím, diskuzi nad tím, jak je jazyk (slovo) využíván k ustavení imperialistických identit, jako je kolonizátor akolonizovaný, s cílem naučit a psychologicky zformovat původního obyvatele a kolonizátora do jejich příslušných rolí otroka a pána, a diskuzi nad rolí intelektuála v revoluci.

Kód Kód: 2375
Kategorie: Teorie
Nakladatel: tranzit.cz
Rok vydání: 2015
Jazyk: česky
Počet stran: 292
Editor: Vít Havránek

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: