Malá encyklopedie nepatřičností – Václav Magid

Můžeme doručit do:
17.7.2024
320 Kč
Skladem (>5 ks)

Cítíš se víc jako Rus, nebo Čech? Umělec, nebo kurátor? Služebnost, nebo autonomie? S mlékem, nebo bez? Na tyto a další otázky Václav Magid ve svém knižním debutu Malá encyklopedie nepatřičností neodpovídá. Naopak vrstvením argumentů zdůrazňuje nemožnost nalezení jakýchkoli jednoznačných odpovědí. Sdělením, jež tyto pevně vystavěné myšlenkové konstrukce v důsledku udržuje pohromadě, je tedy to, že právě konstrukce, které mezi sebe a svět stavíme ve víře, že mu lépe porozumíme, jsou obvykle ambivalentní a nesmírně křehké.


Výsledkem je praktická příručka, jejímž smyslem je ztížit čtenářům a čtenářkám orientaci v současném světě. Jednotlivá hesla se žánrově pohybují kdesi mezi poznámkami k nenapsanému manifestu, polemickými komentáři k četbě teorie a deníkovými záznamy o nedorozuměních a selháních. Jsou uspořádána podle encyklopedického klíče do několika tematických okruhů jako Budoucnost, Řeč, Štěstí, Tělo a duše, Péče a výchova nebo Společnost. Hesla jsou doprovázena názornými autorskými ilustracemi, které dále komplikují porozumění textu.

V činnosti Václava Magida (*1979) se prolíná praxe vizuálního umělce, kurátora, kritika a teoretika umění, odborného vědeckého pracovníka i pedagoga na uměleckých školách. Navzdory tomu (anebo možná právě proto), že ve všech těchto odvětvích Magid působí dlouhodobě úspěšně, jeho práci charakterizuje skepse, ironie, nechuť a pochyby namířené kriticky právě k vlastnímu působení na kulturní scéně a vůči pozici, které na ní dosáhl. Knihu vydala ArtMap v roce 2019.

 

Recenze na artalk.cz:

https://artalk.cz/2020/08/25/ozveny-nepatricneho-smichu

Kategorie: Beletrie
Autor: Václav Magid
Grafika: Lukáš Kijonka, Kolektiv, TNR
Nakladatel: ArtMap
Rok vydání: 2019
ISBN: 978-80-906599-8-8
Jazyk: česky
Počet stran: 134
Typ vazby: brožovaná

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: