Od 4. do 23. prosince máme ve Vojtěšské otevřeno každý den 11:00–19:00! Ke každému nákupu nad 2000 Kč přidáváme zápisník ArtMap jako dárek. Těšíme se na vás!

Imperiální způsob života / Každodenní život a ekologická krize kapitalismu – Ulrich Brand, Markus Wissen

Můžeme doručit do:
14.12.2023
350 Kč 318,18 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

Ulrich Brand a Markus Wissen ve svém konceptu imperiálního způsobu života zdůrazňují skutečnost, že kapitalismus znamená nerovnoměrný rozvoj a zároveň neustálou a zrychlující se univerzalizaci západního způsobu výroby a života. Logika liberálních trhů se od devatenáctého století, a zejména od druhé světové války, vepsala do každodenní praxe, která je obvykle nevědomě reprodukována. Autoři ukazují, že jsou hlavním motorem ekologické krize a ekonomické a politické nestability.

Imperiální způsob života znamená, že každodenní praxe lidí, včetně individuálních a společenských orientací i identit, se do značné míry opírají o neomezené přivlastňování zdrojů; neúměrné nároky na globální a místní ekosystémy a levnou pracovní sílu odjinud. Tato dostupnost komodit je do značné míry organizována prostřednictvím světového trhu, podporovaného vojenskou silou a/nebo asymetrickými mocenskými vztahy, jak byly vepsány do mezinárodních institucí. Imperiální způsob života navíc implikuje asymetrické a nerovné sociální vztahy na základě třídy, pohlaví a rasy v rámci jednotlivých zemí. I zde je poháněn imperativem kapitalistické akumulace, státní politikou orientovanou na růst a statusovou spotřebou. Konkrétní podmínky výroby zboží jsou v místech, kde se zboží spotřebovává, neviditelné. Imperialistický světový řád je normalizován prostřednictvím způsobu výroby a života.

Imperiální způsob života není nevyhnutelný, je lidským výtvorem, lze jej změnit a má alternativu: solidární způsob života.

Přeložil Michal Jurza.

Kategorie: Teorie
Nakladatel: Neklid
Rok vydání: 2022
ISBN: 978-80-908247-7-5
Jazyk: česky
Počet stran: 412
Typ vazby: brožovaná

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: