Bruselský sen / The Brussels Dream

1 650 Kč 1 500 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné

Československá účast na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let / The Czechoslovak presence at Expo 58 in Brussels and the lifestyle of the early 1960´s

Publikace představuje nejen samotnou světovou výstavu Expo 58 v Bruselu, ale i následnou stylovou vlnu označovanou v československém kontextu jako „brusel“ či „bruselský styl“. Monografie, doplněná bohatým obrazovým materiálem, je rozdělena na dvě části. První se věnuje širším souvislostem Expo 58, přiblížuje situaci v Evropě a v Československu druhé poloviny 50. let, politické klima a realitu běžného života. Určité přemostění mezi první a druhou částí zprostředkovává stať věnovaná fenoménu výstavnictví od 50. let do poloviny 60. let. Obsahuje jak ideologické hledisko a propagandistické nároky kladené na výstavní prezentace, tak rozkvět a určité uvolnění zejména v oblasti zahraničních prezentací, které přinesl počátek 60. let.

Druhá část výpravné publikace je pak zaměřena na životní styl 1. poloviny 60. let. Obecné aspekty, které přispěly k jeho proměně – rozvoj médií, ženská pracovní emancipace, zkrácení pracovní doby, masové rozšíření domácích spotřebičů, širší institucionalizace péče o děti a s ní spojené trávení volného času, jsou přiblíženy v úvodní stati druhé kapitoly společně s genezí termínu bruselský styl. Autorkami koncepce publikace jsou Daniela Kramerová a Vanda Skálová, editorky a zároveň kurátorky stejnojmenné výstavy. Autoři textů jsou Vít Havránek, Konstantina Hlaváčková, Jiří Hulák, Daniela Karasová, Daniela Kamerová, Vojtěch Lahoda, Petra Matějovičová, Marie Míčová, Jan Mlčoch, Oldřich Palata, Vanda Skálová, Martin Strakoš, Marta Sylvestrová-Lahodová a Jan Štulc. O grafickou úpravu knihy se postaral Robert V. Novák.

Kód Kód: 169
Kategorie: Monografie
Nakladatel: Arbor vitae
Rok vydání: 2008
ISBN: 978-80-87164-03-7
Jazyk: česky
Počet stran: 368
Počet ilustrací a příloh: 610
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: