VÝDEJNÍ OKÉNKO – pondělí–pátek 13–18 h. Kontaktovat nás můžete na telefonu 773 679 612.

Balíček tranzit.cz – Návrat do Remeše + Pojď blíž

Akce
navrat do remese a pojd bliz
690 Kč –33 %
690 Kč –33 % 459 Kč 417,27 Kč bez DPH
Můžeme doručit do:
20.4.2021
Skladem (> 5 ks)

NÁVRAT DO REMEŠE – DIDIER ERIBON

Kniha Didiera Eribona je součástí nového hnutí současné francouzské literatury (A. Ernoux, E. Louis), které se nachází na pomezí autobiografického psaní, sociologie a politických věd. Pramení z velmi osobní zkušenosti žen-autorek nebo sexuálně menšinových autorů pocházejících z proletářské, „nižší třídy“, jimž vzdělání otevřelo intelektuální svět ve šťastných letech Mitterrandovy éry. Svět poznání a oblast kultury se z nezastřené třídní perspektivy jeví jako vysoce sociálně segregované a hierarchizované prostředí, které ve skutečnosti zůstává přístupné výhradně středním a vyšším třídám. Kniha analyzuje příčiny třídní exkluzivity vzdělání, znalostí a kultury. Nabízí solidní úvahu na téma současné nedůvěry v intelektuální elity, ve vládnoucí třídy, protinacionalistické a proevropské politické směřování, které může sloužit i pro vysvětlení nárůstu nacionalismu v bloku bývalé východní Evropy. Didier Eribon (nar. 1953 v Remeši) patří mezi přední historiky humanitních věd (knižní rozhovory s Claude Lévi-Straussem, Georgem Dumezilem, ad.) a do publikace Návratu do Remeše byl znám především jako autor rozsáhlé biografie Michela Foucaulta (1989). Je autorem řady studií a knih z oblasti gay a lesbických studií a queer teorie. Působil jako profesor na fakultě filosofie, společenských a sociálních věd na Univerzitě v Amiensu a jako hostující profesor filosofie a teorie na Kalifornské univerzitě v Berkeley (USA).

 

POJĎ BLÍŽ / ANTOLOGIE TEXTŮ K BIENÁLE VE VĚCI UMĚNÍ 2020 – VÍT HAVRÁNEK, TEREZA STEJSKALOVÁ (EDS.)

Tato kniha se zabývá různými perspektivami třídních, rasových a genderových rozdílů, které se projevují ve specifickém kontextu postsocialistických států v historii i současnosti. Zaměřuje se na umění jakožto jedinečný jazyk, který může zprostředkovat různé zkušenosti třídních, rasových a pohlavních odlišností, a současně se soustřeďuje na emoce, intimitu a péči. Sborník obsahuje již vydané texty i zcela nové příspěvky od osobností působících ve společenských vědách, politologii či dějinách umění, a rovněž od umělkyň a umělců z východní Evropy, Asie a USA.

Autoři textů: Jérôme Bazin, Heather Berg, Pavel Berky, Anna Daučíková, Patrick D. Flores, Isabela Grosseová, Vít Havránek, Marie Iljašenko, Rado Ištok, Barbora Kleinhamplová, Eva Koťátková, Kateřina Lišková, Ewa Majewska, Tuan Mami, Alice Nikitinová, Alma Lily Rayner, Sarah Sharma, Jirka Skála, Adéla Souralová, Edita Stejskalová, Tereza Stejskalová, Matěj Spurný, Ovidiu Tichindeleanu, Simone Wille

Kód Kód: 35450
Kategorie: Teorie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: