Alena Nádvorníková

980 Kč 890,91 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné

Alena Nádvorníková (1942) je historička umění, členka Surrealistické skupiny v Československu. Šíře jejích aktivit je neuvěřitelně široká – věnuje se teoreticko-kritické činnosti, mimo jiné objevila pro českou veřejnost fenomén art brut.

Monografie jedné z nejzajímavějších osobností současného surrealismu Aleny Nádvorníkové. Kniha představuje poprvé v celé šíři její výtvarné dílo, zahrnuje ukázky z básnické tvorby a teoretických textů. Na knize se autorsky podíleli Bertrand Schmitt, Vratislav Effenberger, Roman Erben, Petr Král a Jan Šulc, kteří mnohostrannou tvorbu Nádvorníkové nahlížejí z různých úhlů.

Alena Nádvorníková byla kurátorkou mnoha výstav, je autorkou několika básnických sbírek, editorkou knih převážně se vážících k surrealismu a zejména výsostnou kreslířkou. Její kresby si nelze nezapamatovat. Vryjí se do paměti hned napoprvé svou zneklidňující naléhavostí. Rozrušují, a přitom volají po soustředěné pozornosti. Jdou proti srsti tomu, co bychom mohli vnímat jako vnějškově líbivé. Drásají, současně však i zacelují. Chaos je v nich opakovaně vytvářen, a vzápětí zklidňován a zvládán. Jsou dílem spontaneity i kritického postoje. Nic v nich není vposled náhodné, ačkoli vznikají z jedinečné náhody daného okamžiku. Vším, co je jim vlastní, protestují proti intelektuálnímu výkladu, současně však poskytují prostor k téměř nekonečnému počtu asociací a interpretací. Česko-francouzská monografie díla Aleny Nádvorníkové má svou osu ve vývoji její výtvarné práce, jednotliví autoři nazírají z různých úhlů její imaginativní mnohostrannou tvorbu, samozřejmě obsahuje opus jejího života, ukázky z básnického díla, nástin jejích teoretických východisek. To vše propojeno dokládá, že jde o jednu z nejzajímavějších umělkyň současnosti.

Kód Kód: 114
Kategorie: Vizuální umění
Nakladatel: Arbor vitae
Rok vydání: 2011
Autor: Bertrand Schmitt, Roman Erben, Jan Šulc, Alena Nádvorníková, Vratislav Effenberger, Petr Král
ISBN: 978-80-87164-75-4
Jazyk: česky, francouzsky
Počet stran: 264
Typ vazby: V8
Formát: 245 x 295 mm
Náklad: 1000
Počet ilustrací a příloh: 325
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: